Skip to content

Burkovák, bronzový nález

9.5.2009

Burkovák (504 m. n. m.) je výrazný kopec u obcí Slabčice a Nemějice v okrese Písek. Na tomto kopci bylo počínaje rokem 1923 nalezeno několik tisíc malých keramických předmětů. Všechny tyto předměty byly provrtány, aby mohly být zavěšeny. Byly zde nalezeny figurky koní, lidská hlavička, asi 500 válcovitých korálků, 300 hranolků, 100 ozubených cívek, asi 200 ozubených koleček, několik kruhových prstenců a mnoho jiných předmětů. Všechny se nacházely asi na dvaceti metrech čtverečních, což odpovídá dosahu koruny stromu. Proto někteří archeologové předpokládají, že na vrcholu Burkováku mohla být jakási přírodní svatyně, kde lidé do větví posvátného stromu zavěšovali svoje obětiny. [více zde] Uctívání stromů bylo vlastní všem indoevropským (árijským) národům. Zvyk zavěšovat proužky látky do větví stromů u studánek existuje dodnes na britských ostrovech.

Tyto nálezy z kopce Burkováku jsou obvykle řazeny do let 600 – 500 př. n. l. do doby halštatské (ranná keltská doba). Ze stejné doby, tedy okolo let 600 – 500 př. n. l., pocházely i okolní pohřební mohyly. V roce 1905 bylo v jedné ze zdejších mohyl nalezeno tzv. sluneční kolo. Tento symbol je v dnešní době známý jako tzv. keltský kříž. Název keltský kříž není ale úplně přesný, protože tento sluneční symbol se na našem území objevuje i u Germánů a Slovanů. Budeme-li tento symbol vnímat jako znak slunce, potom se zřejmě jedná o složeninu kruhu a rovnoramenného kříže. Kruh může symbolizovat neustále se opakující roční cyklus. Čtyři ramena rovnoramenného kříže potom představují čtyři sluneční slavnosti v roce: zimní slunovrat – 21. prosinec (dnes v podstatě Vánoce), jarní rovnodennost – 21. březen, letní slunovrat – 21. červen a podzimní rovnodennost – 21. září. Bronzové sluneční kolo nalezené v pohřební mohyle poblíž kopce Burkováku je opatřeno čtyřmi závěsnými oušky a bronzovým řetězem. Uprostřed symbolu, v místech kde se kříž protíná, je umístěna mistička ze které pijí čtyři ptáci vytvářející svými těly rovnoramenný kříž. Další čtyři ptáci jsou na obvodu kola.

nález z mohyl; podle J. L. Píče 1904

Za zmíňku rovněž stojí, že kopec Burkovák, posvátné místo z let 600 – 500 př. n. l., přitahoval lid i v mnohem pozdějších dobách. Velké shromáždění (prý až 42 tisíc stoupenců Husova učení) se zde konalo 22. července 1419.

No comments yet

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Log Out / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Log Out / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Log Out / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Log Out / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: