Skip to content

Žuráň, germánská pohřební mohyla

13.5.2009
tags:
by

vrchol mohyly dnes

Žuráň (286 m. n. m.) je návrší v Jihomoravském kraji, ze kterého vedl v roce 1805 Napoleon Bonaparte bitvu u Slavkova. Málokdo ovšem ví, že toto návrší bylo ve skutečnosti velkou pohřební mohylou germánského kmene Langobardů z doby stěhování národů. Langobardi byli Germáni, kteří původně sídlili ve středním Polabí. Mezi 4. a 5. stoletím n. l. začali postupovat k jihu. Putovali přes dnešní Čechy (první polovina 6. století) a Rakousko. Roku 568 odtáhli Langobardi do dnešní Itálie, kterou dobyli. Jméno Lombardie je dodnes svědkem jejich dávné přítomnosti v Itálii.

Počátkem padesátých let 19. století byly na Žuráni nalezeny kameny, dřevěné trámy a koňské a lidské kostry. Na zbytcích dřeva byly patrné vyřezávané ornamenty, v jednom případě s motivem trojnásobného pletence. Poblíž byly objeveny železné předměty připomínající svícny. Z nálezu bylo patrné, že se jednalo o hrobku s dřevěným stropem. Pozdější výzkum ve 20. století potvrdil, že zde mezi původně třemi starověkými mohylami byly vybudovány dva komorové germánské hroby. Kromě zmíněných germánských hrobek zde byl nalezen mnohem starší hrob z doby kamenné (eneolit – doba měděná), několik hrobů z konce doby bronzové a keltský hrob. Nad oběma germánskými hrobkami byla pravděpodobně v první polovině 6. století Langobardy zbudována kruhová stavba s průměrem 65 metrů, vysoká asi 14 metrů. Vnější kamenná zeď, která se místy dochovala až do výše jednoho metru, byla rozdělena na šest částí s šesti vchody. V této velké hrobce, podobné mauzoleu, nebyla nalezena žádná honosná pohřební výbava.

Předpokládá se, že byla v 6. nebo 7. století vypleněna novými pány země – Slovany. Mezi zdejší zbylé nálezy patří už zmiňované železné „svícny“, zlomky skleněných nádob ze dvou pohárů a zlomky pyxidy ze slonoviny s pravděpodobnou starokřesťanskou tématikou.

železná koruna na vypodobnění z 19. století

Podle J. Poulíka byl v této hrobce pochován germánský král Wacho, který zemřel v roce 539 nebo 540. Dnes se k této informaci přistupuje o něco opatrněji, nicméně král Wacho je skutečnou historickou postavou (dle kronik té doby). Vládl pravděpodobně na území zahrnující povodí Vltavy, Labe, Dyje a Moravy. Podle jedné germánské legendy byl král Wacho posledním nositelem železné burgundské koruny, která dodávala svému majiteli nadpřirozené schopnosti. Původ této legendy lze možná vysledovat až do začátku doby železné (v případě Langobardů okolo roku 1000 př. n. l.), kdy železo bylo vzácností. Starogermánské legendy tohoto typu v dnešní moderní době inspirovaly mnohé autory fantastických příběhů, z nichž nejznámějším je jistě J. R. R. Tolkien.

No comments yet

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Log Out / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Log Out / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Log Out / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Log Out / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: