Skip to content

Mohyla u Řepče

30.12.2009

Prsten se spirálami z prvního obrázku i nákončí se slunečním symbolem na druhém obrázku pocházejí ze stejné pohřební mohyly. Ačkoliv se jedná o nálezy ze stejné  mohyly, dělí je od sebe možná až 900 let. Tato mohyla je součástí většího pohřebiště o počtu 40 až 50 mohyl nacházejících se v okolí obce Řepeč v okrese Tábor.

Nejstarší mohyly jsou ze střední doby bronzové z let 1500-1300 př. n. l., některé pozdější mohyly spadají do období kultury milačevské z let 1300-950 př. n. l. a nejmladší pohřby jsou z období halštatského až začínající doby laténské okolo roku 500 př. n. l. Tyto nejmladší pohřby byly většinou přidány do už existujících starých mohyl.

Výše zmíněná mohyla patří mezi jednu z největších na tomto pohřebišti. Byly v ní nalezeny celkem tři pohřby. Dva z nich ukrývaly spálené pozůstatky muže a ženy ze střední doby bronzové. Součástí jejich pohřební výbavy byla bronzová jehlice, už zmíněný prsten se spirálami, náramek (asi žena), nebo bronzová puklice, amfora a miska na nožce (asi muž). K tomuto původnímu pohřbu přibyl po mnoha staletích další spálený člověk. Jednalo se o pohřeb bojovníka s železným mečem, kopími a koňským postrojem. Součástí tohoto bojovnického hrobu bylo i nákončí žerdi (druhý obrázek) k nějakému praporu, zástavě nebo náčelnické holi. Na vrchní straně tohoto nákončí se nachází symbol slunečního kříže (prakříže) zobrazený pomocí malých vyrytých kroužků. Bojovník, uložený ve  vrchním hrobě, žil někdy v pozdní halštatské době v letech 600 až 500 př. n. l. Jednalo se  ranný keltský pohřeb.

Na obrázku vidíme rituálně ohnutý meč z vrchního pohřbu ranně keltského bojovníka.

Součástí vrchního pohřbu byly i tři hroty, dva z nich lze identifikovat jako hroty kopí nebo oštěpů. Na obrázku je jeden z těchto hrotů.

 Literatura:

  • Encyklopedie pravěku v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Karel Sklenář, Zuzana Sklenářová, Miloslav Slabina, 2002. Pravěk jižních Čech, Bedřich Dubský, 1949.
  • Čechy předhistorické, svazek 2, dr. Josef Ladislav Píč, 1900, obrázky z této knihy.
No comments yet

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Log Out / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Log Out / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Log Out / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Log Out / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: