Skip to content

Kopí z Kovelu

18.1.2010

V článku o orlici v germánských souvislostech jsme se krátce zmínili o kopí germánského kmene Gótů nalezeném na území dnešní Ukrajiny. Toto kopí bylo objeveno v ukrajinském Kovelu. Na obrázku vidíme obě strany hrotu tohoto kopí. Na jedné straně je runový nápis identifikovaný jako slovo TILARIDS, psaný zprava doleva. Tento runový nápis se obyčejně překládá jako „běžec k cíli“. Runové nápisy, vyskytující se občas na germánských zbraních, měly obvykle zvýšit účinnost této zbraně v boji. Podobný hrot oštěpu z dnešního Německa nese runový nápis RANJA, což se překládá jako „bodák“, nebo jako „útočník“. Jak je patrné z obrázku, je na druhé straně hrotu kovelského kopí několik různých symbolů jako například kruh nebo svastika.

Kopí z ukrajinského Kovelu je datováno do 4. století n. l. V této době existovala na území dnešní Ukrajiny mocná gótská říše krále Ermanaricha. Jeho říše byla vyvrácena postupujícími Huny. Podle jedné z pověstí spáchal Ermanarich sebevraždu poté co nedokázal Huny zastavit. Vzpomínka na tohoto východogermánského krále se uchovala v mnoha starogermánských pověstech. V severských příbězích se objevuje jako Jörmunrekkr, ve staroanglickém eposu Beowulf jako Eormenric a ve středověké němčině jako Ermenrich.

Literatura: Runy, Bernard King, 1996

One Comment leave one →
  1. 29.1.2012 9.34

    Mám ještě fotku tohoto kopí z té knížky od G. Kossinny, takže jsem uvažoval, že někdy článek předělám a víc rozeberu tu symboliku. Ten znak co vypadá jako runové S s háčky by měl být také symbol blesku, pak tu máme také půlměsíc a otázka je co symbolizují ty „tři Y“ nad sebou – nemůže to být strom? Součástí tohoto článku může být klidně i replika, už teď, já bych jí tam potom ponechal.

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Log Out / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Log Out / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Log Out / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Log Out / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: