Skip to content

Děsivé hlavy u Pelhřimova

21.1.2010
tags: ,

štít vévodství Cleves s runovým zaklínadlem

Mezi nejstarší místopisné památky patří vedle místopisných názvů samotných také heraldické štíty. Místní rodové a obecní štíty obsahují zajímavé postavy a znaky, které jsou složeny ze staroevropských nábožensko-mytologických figur. Nedaleko Pelhřimova se nachází stará [1] obec Rynárec, jejíž štít obsahuje zvláštní znamení, v němž lze rozpoznat pozůstatek runového zaklínadla ægishjálmrděsivá přilba. V heraldice se označuje jako tzv. klévské kolo nebo také klévský kříž, pojmenovaný podle brabantského vévodství Cleves v dnešním Německu, které jej má rovněž ve svém erbu.

Černý ægishjálmr ve stříbrném poli se nachází rovněž na štítu vladyků z Rynárce. Místní zpráva z roku 1433 znak popisuje jako „hvězdici ze šesti tyček složenou, na koncích jako kladívka“. Není jisté, co určitě si pod tím lze představit. Později se znamení rodu popisuje jako klévské osmipříčkové kolo neboli lopatkové kolo.

různé podoby runového zaříkávadla „děsivá přilba“

Zaklínadlo děsivé hlavy získal podle pověsti například starogermánský drakobijce Sigurd, který jej podle Mladší Eddy sňal z čela draku Fáfnimu. Americký spisovatel Nigel Pennick [2] toto runové zaklínadlo nalezl jako součást evropského válečnictví také na přilbě erbu rytíře Johna de Warenne ze Sussexu (1329). Na našem území je ovšem doloženo již v neolitu.

vlevo štít rodu Klouzalů z Rynárce, vpravo obecní znak Rynárce, stříbrné lekno na rudém poli půlené se zlatým zaříkávadlem v modrém poli

poznámky:

[1] Nejstarší dochovaná zmínka o obci (Rynarcz) pochází z 13. června 1203, kdy došlo ke svěcení místního kostela pražským biskupem.

[2] Pennick, Nigel, Tajná znamení, symboly a znaky, Volvox Globator, 1996, str. 48

No comments yet

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Log Out / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Log Out / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Log Out / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Log Out / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: