Skip to content

Svastika v keltské kultuře

5.6.2010

V následujícím článku se podíváme na užití svastiky v keltské kultuře. Symbol svastiky lze dohledat v několika archeologických nálezech z České republiky, ale i v nálezech zahraničních.  V případě zahraničí se jedná jen o částečné zdokumentování, objevů samotných i využití svastiky v keltském umění posledních dvou století je možno nalézt mnohem více.

Začneme archeologickými nálezy z naší země. Na prvním obrázku vidíme předměty z bohatého pohřbu keltské ženy. Tato žena bývá někdy považována za jakousi keltskou kněžku. Byla pohřbena někdy ve 4.-3. století př. n. l. na pravděpodobném keltském rituálním místě v Libenicích. Na obrázku vlevo nahoře je prsten z hrobu této ženy zdobený svastikami se zaoblenými konci. Stojí rovněž za zmíňku, že  v Libenicích byly nalezeny i germánské nákrčníky, takže vznikla nová teorie, která toto kultovní místo přisoudila i Germánům. Další informace o Libenicích například zde.

Na druhém obrázku vidíme kolkem zdobený keltský střep s motivem svastiky. Jedná se o nález z obce Určice (podle M. Hlavy). Nález pochází z 5.-4. století před. n. l. a  je uložen v muzeu v Prostějově.

Na tomto obrázku je tzv. jihovýchodogalská potinová mince nalezená v roce 1978 (podle E. Kolníkové). Tento nález pochází z moravského oppida „Hostýn“ u Chvalčova v okrese Kroměříž. Oppidum (někdy jen hradiště) bylo založeno už v době bronzové kolem roku 1200 př. n. l., později bylo přestavováno a poslední fáze jeho osídlení spadá do let 600 před n. l. Hradiště bylo zničeno požárem, což možná souvisí s pohybem Skythů v okolí. Jejich přítomnost možná dokazuje nález tzv. trojbřité skytské šipky.

Vyobrazené nálezy bronzových nádob pocházejí především z oppida Stradonice (podle Svobodové). Přestože se tyto bronzové nádoby u Keltů těšily jisté oblibě, nebyly vyráběny na keltském území. Jednalo se o import ze severní Itálie od Římanů nebo Etrusků. Na obrázku  vlevo dole  je jedna z těchto nádob zdobená opět symbolem svastiky.

Keltské laténské nádoby (přibližně 4.-1. století před n. l.)  v Muzeu severního Plzeňska v Mariánské Týnici. Nádoba uprostřed je zdobena svastikou. Foto: Slavonie.

Mimo Českou republiku je svastika doložena například u Keltů žijících na území dnešního Německa v jedné z nejznámějších keltských mohyl v Hochdorfu.   Zde byla nalezena jako součást tkané látky (podle H. Schicklera). Informace o keltských látkách zdobených svastikou lze nalézt například zde.

vlevo: Swastika Stone (Netherurd Mains, Kirkurd, Peeblesshire) nalezený r. 1940, vpravo: kámen z Kermarie v Bretani datovaný do 4. století př. n. l.

Svastika se někdy objevuje i na keltských vztyčených kamenech jako je například kámen z Kermarie v Bretani datovaný do 4. století př. n. l.

[zdroje obrázků: The Northern Antiquarian, Delfi]

vlevo: kámen od pramene Sv. Brigidy, Cliffony, County Sligo, Irsko; uprostřed: kámen z Bel at Craig-Narget, Wigtownshire; vpravo: Ogham Stone, Aglish, Kerry County, Irsko

[zdroje obrázků: (1) Wirth, H. 1931: Was heißt Deutsch? PDF,  (2) Waddell, L. A. 1925: The Phoenician Origin of Britons, Scots & Anglo-Saxons, PDF, (3) Swastika Turth and Legend]

V Británii byl jako děkovná oběť božstvům v prvních stoletích před n. l. uložen do Temže honosný bronzový štít. Jak ukazuje detail tohoto štítu (obrázek z odkazu níže), byl zdoben motivem svastik s emailovým podkladem. Tento keltský štít bývá v Británii nazýván jako Battersea Shield.

Northumbrijský ostrovní klášter v Lindisfarne proslul zejména divokým nájezdem a vypleněním tohoto místa Vikingy v roce 793 n. l. Tento nájezd přesto přežilo několik středověkých památek jako například Lindisfarneský evangeliář sepsaný a iluminovaný kolem roku 700. Na obrázku výš je stránka z tohoto evangeliáře zdobeného keltskými proplétanými vzory. Tato stránka je zároveň ozdobena čtyřmi svastikami, jak je vidět zejména na následujícím výřezu:

Detail stránky Lindisfarneského evangeliáře.

Motiv svastiky nebyl v keltské kultuře zcela zapomenut, je možné ho nalézt i na takových předmětech jako jsou dávnověkem inspirované koberce. Na obrázku z knihy Celtic Art, The Methods of Construction, George Bain, 1995 je svastika k vidění dvakrát nalevo i napravo od středového ornamentu.

Ve stejné knize autor – kreslíř rovněž ukazuje jak správně nakreslit svastikový dekorativní ornament v keltském stylu.

Mezi moderními kameny z pravděpodobně meziválečného období 20. století, je tento náhrobek z amerického Chicaga rovněž zajímavý.

Literatura:

 • Encyklopedie Keltů na Moravě a ve Slezsku, Jana Čižmářová, 2004.
 • Encyklopedie Keltů v Čechách, Jiří Waldhauser, 2001.
 • Keltská civilizace a její dědictví, Jan Filip, 1995.
 • Celtic Art, The Methods of Construction, George Bain, 1995.
 • Svět Vikingů, James Graham-Campbell Colleen Batey, Helen Clarke, R. I. Page, Neil S. Price, 1998.
Komentáře: 4 leave one →
 1. 29.1.2012 10.50

  Článek o svastice v keltské kultuře konečně přetažen do Archivu. Ztratily se tak komentáře s odkazy pod článkem, ale doplnil jsem informace a odkazy z komentářů přímo do článku, včetně knižních zdrojů, které jsem dohledal a na něž se v článku také odkazuje.

  Zde doplňuji obrázky z knihy Vom Hakenkreuz od Jörga Lechlera z r. 1921:
 2. 29.1.2012 12.02

  To bychom mohli dát do samostatného obrazového článku, říkám si.

 3. 29.1.2012 12.14

  Ideálně naskenovat celou tu knihu… Mám to časem v plánu.

 4. 29.1.2012 12.20

  Paráda🙂
  Mimochodem, koho by zajímalo téma svastiky v keltské kultuře, stejně jako keltské ornamenty, může si koupit tuto knihu, viz náhled:
  http://www.amazon.co.uk/Draw-Your-Own-Celtic-Designs/dp/0715315250#reader_0715315250

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Log Out / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Log Out / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Log Out / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Log Out / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: