Skip to content

Muzeum Quintana

9.8.2010

Toto je první díl obrázkového seriálu dokumentující cestu po Německu. Věnuje se některým zajímavým archeologickým nálezům německého muzea Quintana. V druhé části článku jsou potom dvě zajímavé fotografie z knihy Frühgeschichte Bayerns, kterou lze v muzeu zakoupit. Kniha je doplněna bohatou barevnou přílohou. Další díly tohoto obrázkového seriálu se budou věnovat například Walhalle (zde), Arminiovu pomníku (zde), Externsteine, některým muzeím, starým budovám, ale i slovanským památkám na území Německa. V tomto případě se jedná o slovanské hradiště Gross Raden (zde) a Arkonu (zde).

Zvoncový pohár ze 3. tisíciletí před n. l.

Nádoba z konce doby bronzové z 9. století před n. l. Za povšimnutí stojí výzdoba velké misky s kruhem v jehož středu je šrafování dělící kruh na čtyři části a tvořící sluneční symbol, na okrajích dna nádoby jsou paprsky.

Římská dýka, hrot kopí a výstroj z konce 1. století n. l.

Spony z druhé poloviny 2. a ze 3. století n. l.

Římské nádoby z prvních století našeho letopočtu. Vlevo dole je nádoba nápadně připomínající naše bábovky.

Germánské ptačí spony z druhé poloviny 6. století. Velmi podobné nálezy jsou doloženy i na našem území před příchodem Slovanů.

Germánský meč a hrot kopí ze 6.-7. století.

Kniha Frühgeschichte Bayerns

Na tomto obrázku vidíme různé druhy sluneční symboliky někdy kombinující motiv svastiky a tzv. černého slunce. Jedná se o nálezy ze 7. století, uložené v muzeu v Mnichově.

Opět sluneční symboly ze 7. století. Stojí za povšimnutí, že kříž v kruhu má na každém rameni ptáčka. Toto vyobrazení připomíná o mnoho století starší nález z našeho území z mohyly u kopce Burkovák, kde byl kříž v kruhu ztvárněn pomocí čtyř ptáčků pijících z mističky uprostřed kříže. Nález na obrázku je rovněž ze 7. století a je uložen v římském muzeu v Augsburgu.

Další fotografie z knihy zde.

Použitá literatura:

  • Menghin, Wilfried. Frühgeschichte Bayerns. 1990.
No comments yet

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Log Out / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Log Out / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Log Out / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Log Out / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: