Skip to content

Walhalla

5.9.2010

Památná síň Walhalla stojí nedaleko německého Řezna. Vzhlíží z kopce nad Dunajem do vnitrozemí starověké Římské říše. Síň Walhalla byla vybudována na popud krále Ludvíka I. Bavorského. Architekt Leo von Klenze navrhl podobu „síně slávy“ v řeckém antickém stylu. Walhalla byla slavnostně otevřena roku 1842. V současné době je síň v rekonstrukci. Ukončení prací je plánováno na rok 2013.

Pohled na Walhallu. Nad síní se tyčí jeřáb.

Pohled na budovu od schodiště k Dunaji.

Výhled mezi sloupy směrem k Dunaji. Díváme se z území historické Germánie na hraniční Dunaj a území Římské říše.

Budova byla pojmenována po síni padlých bojovníků ze severské (germánské) mytologie. Její výzdobu tvoří výjevy ze severské mytologie a germánské historie. Hlavním posláním této pozemské Walhally bylo (a je) vytvoření „síně slávy“ významných osobností germánského, německého a evropského světa. V horní  části síně je umístěno 64 pamětních desek se jmény dávných hrdinů. Můžeme zde nalézt germánského gótského krále Theodoricha, který vládl v 5.-6. století na území dnešní Itálie, stejně jako anglosaského krále Horsu, který společně se svým bratrem Hengestem dobyl v 5. století Británii.

Na detailní fotografii vidíme tři osobnosti germánského světa z prvních století n. l. Vlevo je Hermann, známý spíše jako Arminius. Arminius se proslavil bitvou v Teutoburském lese, kde v roce 9. n. l. zničil tři římské legie. Uprostřed je Marbod – Marobud. Marobud byl germánský král z kmene Markomanů vládnoucí na začátku 1. století n. l. Jeho říše se rozprostírala na území dnešní České republiky. Jedná se tedy o prvního historického vládce na našem území známého jménem.Vpravo je germánská věštkyně Veleda žijící v 1. století n. l.

V dolní části síně je 130 bust. Lze zde nalézt ruskou carevnu Kateřinu II., Ottu von Bismarcka, ale i hudebního skladatele Richarda Wágnera a mnohé jiné. Z hlediska naší země stojí za povšimnutí busta císařovny a české královny Marie Terezie (1717-1870). Na obrázku výše je Marie Terezie.

Na dalším obrázku je detail výzdoby v duchu severské mytologie. Uprostřed vidíme kosmický strom Yggdrasil. Pod stromem stojí tři sudičky (norny) symbolizující minulost (Urd), současnost (Verdandi) a budoucnost (Skuld). Sudičky zalévají kořeny stromu. Na vrcholu stromu světa sedí vševědoucí orel. Vlevo a vpravo od stromu světa jsou bytosti, které podle severské mytologie ztělesňují temnou stránku vesmírného řádu. Vlevo vidíme vlka Fenriho a vpravo zemského hada Jörmunganda.

Tak jako mýtické hrdiny severské mytologie doprovází do zásvětí valkýry, jsou i v této pozemské Walhalle doprovázeny významné osobnosti okřídlenými ženskými bytostmi valkýrami – anděly.

Valkýra

No comments yet

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Log Out / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Log Out / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Log Out / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Log Out / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: