Skip to content

Halštatské ženské opasky

10.9.2010

V letech 2003-2004 bylo v trati „Sádky“ u Modřic v okrese Brno-venkov prozkoumáno rozsáhlé halštatské pohřebiště. Na ploše cca 3 ha bylo odkryto 54 hrobů. Mezi nejzajímavější zdejší nálezy patří pohřby žen s bohatě zdobenými opasky, kterých zde bylo nalezeno celkem pět. Z jižní Moravy je v současné době známo deset podobných nálezů. Ženské zdobené opasky jsou doloženy ve východním i západním halštatském okruhu. Tyto nálezy nám přinášejí zajímavé poznatky o ženských lidových krojích v průběhu 7.-6. století před n. l. Jsou přisuzovány tzv. horákovské kultuře existující na jižní Moravě mezi koncem 8. až začátkem 4. století před n. l. Podle Encyklopedie pravěku v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (2002) patřilo obyvatelstvo Horákovské kultury k indoevropským Venetům sídlícím ve starověku u řek Visly a Odry. Jak se dále píše v této encyklopedii pravěku, byl „neodmyslitelnou součástí tehdejšího života vztah k bohům. Dokládají to poměrně četné hliněné amulety a další kultovní předměty, motivy slunce a vodních ptáků na bronzových mísách z bohatých hrobů, figurky býků, hliněné picí rohy.“

Na prvním obrázku vidíme pokus o rekonstrukci ženského kroje a pohřebních doplňků v ženském hrobě v Modřicích. Na každém rameni ženy byly nalezeny železné harfovité spony spínající oděv nebo plášť. Na povrchu těchto spon byly zjištěny otisky tkanin, které čekají na odbornou analýzu. V pase byl šat přepásán ozdobným koženým opaskem. Doplňkem opasku byla někdy i mošna. Součástí ženského halštatského kroje byly skleněné a někdy i jantarové korálky. Žena na obrázku měla do vlasů vpleteno 17 korálků z kobaltového skla. Další korálky byly součástí ozdobných terčovitých závěsků. Navlékaly se společně s bronzovými spirálovými závitky a bronzovými kroužky na šňůry.

Na druhém obrázku vidíme zbytky ozdobného opasku. Uprostřed opasku se nachází kruhová zápona. Součástí některých opasků byly malé bronzové kroužky našívané v horizontálních i vertikálních řadách. Opasek na tomto obrázku měl v řadách našito okolo tisícovky bronzových kroužků. U jiných nálezů bylo napočítáno přes 3000 kusů a opasek z Brna-Příkopu měl, dle autora výzkumu P. Vituly, až 12000 kroužků. Kromě mošny bývaly součástí těchto opasků i lité bronzové závěsy s křížem v kruhu. Tento symbol odkazuje na sluneční kult těchto lidí. Na obrázku vidíme dva sluneční symboly, které byly zavěšeny k opasku pomocí šňůrky nebo koženého řemínku s navlečenými skleněnými korálky.

 

Detaily dvou slunečních symbolů z ženského opasku u Modřic. Vpravo dole se nachází sluneční symbol z maďarské lokality Kisravazd. Tento maďarský nález je datován do roku 580 před n. l. (podle Fekete, 1973). Nález  bude  ale pravděpodobně o něco starší, podle patrné opravy byl asi používán delší dobu. Mohl by tedy pocházet ze stejné doby jako nález z Modřic. Podobné sluneční symboly byly nalezeny ve východohalštatské oblasti v maďarských lokalitách Czákberény, Sághegy, Magyarkeresztes a v již zmíněné Kisravazd. Na Slovensku byly nalezeny na smolenickém Molpíru (Dušek 1995) a dále v dolnorakouském Thunau.

  • Literatura:
    Popelnicová pole a doba halštatská; Příspěvky z VIII. konference, České Budějovice 22.-24. 9. 2004; Příspěvek: Pohřby žen z doby halštatské v Modřicích u Brna; Petr Kos.
  • Encyklopedie pravěku v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; Karel Sklenář, Zuzana Sklenářová, Miloslav Slabina; 2002
No comments yet

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Log Out / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Log Out / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Log Out / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Log Out / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: