Skip to content

Norimberk, domy a mytologické motivy

15.9.2010
tags:
by

Hrázděné domy

Hrázděné domy byly stavěny z dřevěných trámů tvořících různé vzory. Mezery mezi trámy se vyplňovaly jiným materiálem. V dřívějších dobách bylo v Německu v oblibě hledat v postavení trámů runové znaky. Třebaže některé trámy mají především praktický význam, například jako podpěry konstrukce, nelze si nevšimnout obrazů run algiz nebo gebo. Následuje několik fotografií hrázděných domů z Norimberku. Na posledních dvou fotografiích je dům Albrechta Dürera.

 

 

 

dům Albrechta Dürera

bližší pohled na dům Albrechta Dürera

Mytologické motivy

Obří kovář ková meče pro lidské hrdiny. Zde se setkává svět lidí Midgard (Středozem) se světem severské mytologie.

Branka v podhradí Norimberského hradu. Vlevo vidíme dvě okna s vodorovnou příčkou mírně směřující nahoru. Tento styl okna je vytvořen pomocí čtyř poskládaných lipových listů, jejichž tvar tvoří průhled mezi příčkami okna. Volně nahoru směřující vodorovná příčka zároveň vzbuzuje dojem, že se díváme skrze větve stromu. Možná vcházíme do jiného světa.

Soška dívky s vlasy propletenými kvítím. Třeba se díváme do tváře nějaké víly.

Pohled na norimberskou operu. Vidíme strom světa Yggdrasil. Pod stromem světa jsou tři sudičky (norny) symbolizující minulost (Urd), současnost (Verdandi) a budoucnost (Skuld). Tento motiv jsme si mohli prohlédnout i v síni Walhalle u Dunaje.

Detail stromu světa se třemi sudičkami. Vlevo je Verdandi (současnost) zobrazená jako mladá žena tvořící nit života. Uprostřed nahoře je Urd (minulost) vypadající jako stará žena s bílými vlasy. Pod nohama Urd vyvěrá voda, což možná symbolizuje Urdinu studnu (studna osudu). Vpravo je Skuld (budoucnost). Skuld je jako nejistá budoucnost zobrazena s vlasy zahalenými závojem. V ruce drží nůžky připravené k přestřižení nitě života.

No comments yet

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Log Out / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Log Out / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Log Out / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Log Out / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: