Skip to content

Dům ve vsi Kosmo

20.9.2010

Celkový pohled na starý dům ve vsi Kosmo u Prachatic.

Vyřezávaná část starého domu. Na obrázcích níže se podíváme na jednotlivé detaily dřevořezeb.

Zajímavý ornament v horní části štítu. Tento druh štítové dřevořezby se občas objevuje na starých domech. V článku o statku ve Strachovicích jsme se krátce zmínili o východoslovanských souvislostech, kde se tento ornament nazývá gromaadvod. Zde na domu ve vsi Kosmo stojí rovněž za povšimnutí, že je tento ornament tvořen dvěma hadími hlavami směřujícími ke středovému symbolu. Nad těmito dvěma hlavami se potom nachází pomocí dírek vytvořený symbol trojúhelníku, zde se patrně jedná o znamení nebeského Boha. Trojúhelník jako božský symbol se  objevuje už na keramice doby bronzové a halštatské a odkazuje i na indoevropskou trojnost.

Dvě S spojená křížkem. Budeme-li se na tento znak dívat pomocí baltského výkladu, zjistíme, že by se mohlo  jednat o symbol času. Tento ornament se nachází po obou stranách klenby ve štítu domu.

 

 V dolní části štítu je opět na každé straně vyřezávaný ornament se dvěma hlavami směřujícími ke středu. Nad nimi je pomocí dírek vytvořený trojúhelník. Za povšimnutí také stojí symbolika šesticípé hvězdy na zábradlí.

No comments yet

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Log Out / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Log Out / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Log Out / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Log Out / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: