Skip to content

Složené runy v Plzni

10.5.2011

V krátké stati se podíváme na ikonografii historického centra Plzně. Vedle množství zajímavých symbolů souvisejících s alchymií a jinými tradičními vědami má množství budov obrazy s „pohanskou“ tematikou. Renesanční fascinace pohanstvím vedla k záměrnému skládání pravěkých run a křížů do rodových a osobních erbů, což je zvyk původem z Německa. V Plzni jich nácházíme na náměstí hned několik, ačkoliv si nemyslím, že by se ještě v té době uchovala znalost jejich významu.

Povšimněme si tříkrálové značky K + M + B 2011. Obcházení obydlí s koledou a požehnáním je již skutečnosti pravěký zvyk, který byl v Evropě s největší pravděpodobností přítomen dávno před příchodem křesťanství. Ve středověku byla kreslena na dveře tři písmena (KMB) a tři křížky, které v lidových výkladech poklesly na znaménka „plus“. Tyto křížky mohou být pokleslými runami *gebo (má tvar písmene X) – ochraňovat předměty třemi runami G je zvyk doložený dodnes například v Anglii, kde se tradičně vypalují na dna sudů. V Pobaltí a Bělorusku jsou místy dodnes trvale umisťovány na krovy a portály domů. Podobné příklady bychom našli jistě i u nás.

Středověká legenda o Třech králích je evropského původu. Evangelia se sice zmiňují o tom, že „králové“ či „mágové“ přinesli zrozenému Kristu dary, ale neudávají jejich počet. René Guénon (Král světa, Praha, 2009, s. 31) tři krále západní tradice ztotožňuje s trojicí kosmických vládců Východu (Tribhúvana).

 

Formule KMB má více výkladů, z nichž některé bychom označili za exoterní a jeden určitý význam za esoterní, který souvisí s tradiční vědou, která bývá označována jako věda slova. Obvyklé lidové výklady ji považují za iniciály Kašpara, Melichara a Baltasara. Etymologie jmen zavdává podnět různým úvahám. Kašpar (Jasper) je „strážce pokladu“, Melichar (Melchior) je „král světla“. Význam jména Baltasar je nejasný. Častěji se setkáme s exoterním výkladem, že formule KMB nebo CMB znamená Christus mansionem benedicat (Kristus žehnej tomuto obydlí).

Křesťanství uchovalo mnohem více podobných formulí, jejichž významy již byly ztraceny, a tak se obvykle vykládají jako tak zvané „monogramy Krista“. Většina těchto „monogramů“ se nachází pouze v Evropě a z toho důvodu se lze domnívat, že se jedná o pozůstatky staroevropských tradic, které byly ve středověku exoterně přeformulovány.

Tři takováto „zaklínadla“ jsou na Náměstí Republiky nad okny starých domů společně s později vestavěnou plastikou „bohyně matky“ s dítětem. Měli bychom si povšimnout tří hřebů (nikoliv květů – za tuto informaci děkuji čtenáři) uspořádaných v podobě třívětvé runy, která bývá tradičně umisťována pod formuli IHS.

Komentáře: 2 leave one →
  1. Podiven permalink
    11.6.2012 6.08

    Ty „tři květy“ pod IHS jsou tři hřeby. Jejich vkládání do christogramu je typické především pro jezuity (vizte podlahovou mozaiku u sv. Ignáce v Praze, například. Nebo kterýkoli jezuitský kostel…)

  2. 11.6.2012 7.40

    Děkuji vám opět za informaci.

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Log Out / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Log Out / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Log Out / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Log Out / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: