Skip to content

Symboly na keramice z doby kamenné

31.10.2011

Na obrázcích níže je několik nákresů nádob a symbolů z období lineární keramiky přibližně z let 5600-5000 před naším letopočtem. Většinou se jedná o nálezy z Bylan a  Močovic v okrese Kutná Hora. Na posledních dvou obrázcích jsou nálezy z dalších míst, většinou domácích, ale pro srovnání je zde i několik nálezů zahraničních. Celkově zde převládá vyobrazení rovnoramenného kříže, někdy zakončeného trojitou větvičkou, ale je zde možné spatřit i spirály, kříž v kruhu, kosočtverec, „dvojbřitou sekeru“ a v jednom případě i svastiku z už zaniklé obce Hrbovice v okrese Ústí nad Labem.

keramické nádoby, Bylany

Močovice

Močovice

Bylany

keramické nádoby, Bylany

Bylany

Spirála, rovnoramenný kříž, Z a "dvojbřitá sekera" na keramice z Bylan

Rvnoramenný kříž, kříž s trojitou větvičkou na konci ramen, svastika. 1. Statenice; 2. Bischleben; 3. Pavlice; 4. Horoměřice; 5. Mauna; 6. Tetín; 7. Bohušice; 8. Praha-Šárka; 9. Geuz; 10. Hrbovice; 11. Statenice; 12. Buštěhrad; 13. Dresden-Prohlis; 14. Statenice; 15. Litoměřice; 16. Dresden-Prohlis; 17. Bohušice; 18. Hrbovice; 19. Praha-Podbaba.

Spirály a "dvojbřitá sekera". 1a. 1b. Statenice; 2. Statenice; 3. Chrášťany; 4. Statenice; 5. Bojanovice; 6. Moravský Krumlov; 7. Statenice; 8. Řeporyje; 9-10. Malá Černoc; 11. Praha-Buneneč; 12. Erfurt; 13. Praha-Šárka; 14. Horní Dolce; 15. Lesůňky.

Použitá literatura:

  • Soudský, Bohumil; Pavlů, Ivan. Interpretation historique de l´ornement linéare; 1965. Památky archeologické, Ročník LVII 1966, číslo 1.
  • Sklenář, Karel; Sklenářová, Zuzana; Slabina, Miloslav. Encyklopedie pravěku v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Libri, 2002.
No comments yet

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Log Out / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Log Out / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Log Out / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Log Out / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: