Skip to content

Sluneční talíře z doby bronzové

3.1.2012

V jednom z předchozích obrazových článků jsme se krátce věnovali talířům z Droužkovic zdobeným sluneční symbolikou. Dnes se na toto téma podíváme trochu podrobněji. Tyto talíře se odborně nazývají „mísy s tordovaným okrajem“. Používaly se v různých variantách a velikostech po celou dobu knovízské kultury přibližně v letech 1300-950 před n. l.

Během výzkumu v Kněževsi nedaleko Prahy v roce 1998 bylo nalezeno nejméně 81 kusů plochých talířových misek. Z nálezových okolností vyplynulo, že tyto talíře mohly být uloženy v nějaké svatyni knovízské kultury doby bronzové. Vnitřní strana talířů byla tuhovaná a vyleštěná do kovového lesku, zatímco vnější strana byla hrubá. Na vnitřní straně talířů jsou vyobrazeny kruhy a okraje jsou zdobeny výřivým šrafováním (tordovaným okrajem). Jedná se pravděpodobně o sluneční symboliku. Talíře mají malé ouško, které ale není možné využít pro uchopení. Z toho se vyvozuje, že toto ouško sloužilo k pověšení talíře jako slunečního disku na určených místech. Další nálezy z Droužkovic jsou opět zdobeny sluneční symbolikou. Jiné talíře nebo misky neměly malá ouška, ale byly provrtány. Dírky nebyly vyrobeny druhotně, ale vznikly už během výroby těchto talířů, takže byly už od začátku určené pro zavěšení. Podobné misky s otvorem v okraji byly nalezeny v Kalábrii v Itálii, ty jsou ale datované do 7.-6. století před n. l.   Minimálně některé tyto sluneční talíře pravděpodobně bývaly výbavou svatyň tohoto období doby bronzové, některé hromadné nálezy, kdy byly talíře naskládány na sebe v zahlobených objektech, by také mohly vypovídat o jejich rituálním ukládání do země.

Kněževes, okes Praha-západ. Sluneční symbolika s výřivým (tordovaným) okrajem budí dojem otáčení. Kreslila P. Týlešová.

Sluneční talíře z Droužkovic v okrese Chomutov. Podle Z. Smrže.

1, 2 Praha 4-Modřany, 3 Březno okres Louny, 4, 5 Radonice okres Louny, 6 Praha 4-Krč. Na obrázku 7 a 8 jsou zahraniční nálezy slunečních lodí pro srovnání (podle Bouzka). 7 Rossin (Kr. Anklam, Meklenbusko-Přední Pomořansko), 8 Siem (Amt Aalborg, Dánsko). 1, 2 podle J. Kováříka, 3 podle I. Pleinerové a J. Hraly, 4, 5 podle J. Bouzka, D. Kouteckého a E. Neustupného.

Sluneční talíře s provrtanými otvory pro zavěšení. 1, 2 Praha 5-Smíchov, 3 Praha 10-Hostivař, 4 Praha 4-Krč. kresby: 1, 2 L. Nohovcová, 3 P. Veselá, 4 I. Vajglová.

Fotografie slunečního talíře z Prahy 4-Krče z předchozího nákresu. Různobarevnost střepů byla způsobena druhotným přepálením některých částí. Foto L. Smejtek.

Použitá literatura:

  • Salaš, Milan; Šabatová, Klára; Doba popelnicových polí a doba halštatská, Příspěvky z IX. konference, Bučovice 3.-6. 10. 2006. Smejtek, Lubor; K interpretaci knovízských plochých talířových misek s tordovaným okrajem.
No comments yet

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Log Out / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Log Out / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Log Out / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Log Out / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: