Skip to content

Hvězdice, o kresbě Jitřenky na kraslicích. 1923

8.1.2012

Hvězdice jest vždy osmicípá a jest kreslena ze středu, tedy naopak, než jak bychom jí kreslili ve škole. Nejdříve nakreslíme rovnoramenný kříž, jehož mezery rozpůlíme druhým rovnoramenným křížem, čímž obdržíme 8 stejně dlouhých ramínek. Kreslíce rovnoběžky snadno nakreslíme základní typ hvězdice, z něhož odvodíme tvary složitější.

Dovedeme-li kresliti stejně dlouhé přímky, půliti a dělati rovnoběžky, vytvoříme tímto způsobem hvězdice obdivuhodné přesnosti.

Hvězdice tyto jsou nakresleny na špicích vajíčka. Na téže kraslici jsou obě hvězdice úplně stejné. Mezi oběma hvězdicemi vznikne pás, který rozdělíme na 8 dílků a z každého dílku oddělíme užší nebo širší pásek, tak aby vzniklo 8 čtverečků proložených pásky. Tyto čtverečky přiměřeně rozčleníme a typ kraslice jest vytvořen.

Kraslice vlevo je zdobená na bocích symbolem Jitřenky kombinovaným patrně s motivem kosmického stromu. Kraslice vpravo má hvězdu Jitřenku na špicích, kolem ní je osm čtverců symbolizujících plodnost a motiv tulipánu, který zřejmě opět symbolizuje kosmický strom (popis H).

Kraslice s motivy Jitřenky na špicích. Kraslice vlevo má u hvězd vyobrazenou rostlinu-kosmický strom, symboly čtverce-plodnosti a uprostřed je sluneční symbol. Kraslice vpravo je zdobená kromě Jitřenky ještě motivem čtverce a uprostřed je nakreslena sluneční květina (popis H).

Opět symbolika hvězdy Jitřenky, čtverce Zěmě-plodnosti a sluneční květina. Na kraslici vlevo je rovnoramenný kříž vytvořený ze čtyř srdcí, kraslice vpravo má uprostřed hvězdy kříž v kruhu (popis H).

Použitá literatura:

  • Dvořáček, Karel; Kraslice, Rozbor ornamentu a způsob výzdoby; 1923.
No comments yet

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Log Out / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Log Out / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Log Out / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Log Out / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: