Skip to content

Köthen, Sasko-Anhaltsko. Lineární keramika

10.1.2012

Rituální keramická miska lineární keramiky nalezaná v roce 1938 ve městě Köthen v Sasku-Anhaltsku v Německu. Je datovaná přibližně do období 5000 před n. l. Miska je z vnější strany zdobena víceramenným spirálovým ornamentem, uvnitř misky vytváří ornament motiv svastiky. Na okrajích misky jsou čtyři kruhové výstupky, možná se jedná o vyobrazení čtyř poloh slunce při slunovratech a rovnodennostech během roku.

Použitá literatura:

 • Podborský, Vladimír; Náboženství pravěkých Evropanů. Obrázek v této knize podle: Kaufmann, Dieter, 1976.
Komentáře: 5 leave one →
 1. 15.1.2012 22.24

  Víc než svastika mě zaujaly výčnělky na této míse. Podobné mísy jsem viděl už víckrát, tuším že vždy z neolitu. Nikdy jsem jim ale nevěnoval pozornost.
  V rychlosti jsem dohledal jen toto http://hrdost.net/files/0090.jpg také LnK.

  Zajímalo by mě, na co ty výčnělky sloužily. Zřejmě něco nesly, ale co??

 2. 17.1.2012 19.58

  Vladimír Podborský o nich píše jako „o svícnových výčnělcích“, pokud si dobře vzpomínám. Měly praktický význam a něco nesly? Něco se do nich vkládalo a nebo sloužily k uchycení keramiky? Proč jsou čtyři v kruhovém okraji misky, má to svůj význam? Nevím. Myslím, že už samotný kruhový tvar keramické misky kolikrát symbolizoval slunce, proto jsou podle mého názoru také v těch miskách někdy kříže. Mohly by zde čtyři výčnělky tvořit křížový motiv? Nejsou to symbolicky ztvárněné houby sloužící šamanovi k „vstupu do jiných světů“?🙂

 3. 20.1.2012 16.23

  V mém předešlém odkaze je výčnělků pět. Zřejmě tedy na počtu striktně nezáleželo a tudíž bych počtu samotnému nějaký důležitý význam nepřikládal.

  Nevzpomeneš si, kde o tom Podborský psal? Ačkoliv si jeho osoby velice vážím, tak prostě musím konstatovat, že někdy vymýšlí „blbosti“ (munice do praku…) a po duchovní stránce do náboženství taky zrovna moc nevidí (toto ostatně sám přiznává).

 4. 20.1.2012 16.40

  Aha, těch pěti jsem si nevšiml. I když ony ty sluneční kruhy mívají kolikrát různý počet paprsků, čtyřka ve smyslu slunečních svátků tedy padá. Mám to z knihy Náboženství pravěkých Evropanů, jinde jsem se s tím nesetkal, str. 162-163. Tam je ten německý nákres i ten druhý od nás. V textu píše „svícny“ – takto v uvozovkách.

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Log Out / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Log Out / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Log Out / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Log Out / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: