Skip to content

Svastiky ve vikinské oseberské lodi

19.1.2012

Vikinská loď nalezená v oseberské mohyle nedaleko Oslo-fjordu v Norsku patří k jedné z nejznámějších lodí vikinské doby. Vikinská mohyla byla prokopána v roce 1904-1905. Kromě celé lodě zde bylo nalezeno mnoho pohřebních darů, například zbytky vyřezávaného lůžka, vozík, čtvery sáně, zdobené vědro, sekera, dřevěné kuchyňské nádobí, zbytky tkalcovského stavu a závěsná tapiserie. Podle letokruhové analýzy dubového dřeva pohřební komory byla mohyla navršena někdy kolem roku 834. Ve vikinské lodi byla pohřbena spolu se svou společnicí a asi dvanácti koňmi vysoce postavená žena tehdejší společnosti. Možná se jednalo o nějakou vikinskou královnu. V tomto obrazovém článku se zaměříme především na symboliku svastiky na kování vědra a zbytcích tapiserie z této vikinské mohyly. 

Kování vědra s postavou v "pozici Budhy" se čtyřmi svastikami v rozích rovnoramenného kříže. Zdroj: Wikipedia

Zbytky látky (pásku?), vpravo nahoře je motiv svastiky. Zdroj: mararie's photostream

Zbytky tapiserie s vozy, jezdci a bojovníky. Dvě svastiky se nacházejí mezi koňem a vozem uprostřed dole. Zdroj: mararie's photostream

Jedna z rekonstrukcí části tapiserie, kromě svastik stojí za povšimnutí i motiv čtverce rozděleného na čtyři díly na pásku v horní a dolní části. Zdroj: sjolander.com

Podobná rekonstrukce této tapiserie. Zdroj: odinsvolk.ca

Rekonstrukce této tapiserie z knihy Svět Vikingů z roku 1998. V levém horním rohu a dole přibližně uprostřed opět vykukují dvě svastiky (levá část obrázku).

Rekonstrukce tapiserie z knihy Svět Vikingů z roku 1998. Dvě svastiky jsou k vidění mezi koňem a vozem v dolní části (pravá část obrázku).

Použitá literatura a některé internetové zdroje:

No comments yet

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Log Out / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Log Out / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Log Out / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Log Out / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: