Skip to content

Ptení, nálezy z pozdní doby bronzové

9.4.2012

Obec Ptení se nalézá v okrese Prostějov v Olomouckém kraji. V roce 1906 zde bylo objeveno pohřebiště z pozdní doby bronzové. Později bylo zařazeno do období slezské fáze lužických popelnicových polí přibližně do let 950-800 před n. l. Pohřebiště bylo používáno delší dobu, takže zde vykopané předměty nepocházejí z úplně stejného období této fáze pozdní doby bronzové.

Nálezy z Ptení, zde stojí za povšimnutí keramické chřestítko v podobě bohatě zdobeného vejce. Nález jsem zařadil do kategorie "Kraslice", toto řazení je ale třeba brát trochu s rezervou.

Větší keramické nádoby a šálky. Některé předměty jsou zdobeny symboly kruhů. Šálek pod č. 2 má středové kruhy okolo kterých "krouží" další čtyři úplné a čtyři poloviční kruhové symboly.

Mísa pod č. 1 je zdobena kruhy, paprsky a křížem.

Symbolika kruhů, paprsků a trojúhelníků.

Použitá literatura:

 • Vích, David; Pohřebiště kultury lužických popelnicových polí ve Ptení, okr. Prostějov. Archeologické rozhledy; ročník LVI – 2004, sešit 2
Komentáře: 4 leave one →
 1. 10.4.2012 18.18

  Toto je typický inventář pro celou oblast Prostějovska a Olomoucka, kde jsou nálezy této kultury opravdu velice četné.

 2. 10.4.2012 18.43

  Trochu mimo téma tohoto článku, ale řešili jsme to tu už dříve. Takže zde je ta neolitická nádoba a je v článku popsaná jako antropomorfní motiv – tedy vypadá to, že ty svícnovité výčnělky jsou vlastně lidské postavy držící se za ruce v kruhu kolem celé nádoby:

  Celý článek:
  https://pf.ujep.cz/~velimskyt/pravek/03neolit/031neolit.htm

 3. 11.4.2012 21.33

  Dobré.
  Ale osobně si prostě nemyslím, že jde o stojánky na svíčky. Podobnou symboliku lze vidět i na mladší keramice. Např. mísa z Hlubokých Mašůvek kultury MMK. Obrázek je k vidění v příloze barevných fotografií (vprostřed knihy) Pravěkých dějin Moravy od Podborského. V tom případě jde o výčnělky v podobě obličeje, které by byly k přitisknutí svíčky nevhodné, Ale těžko říct.

  Nemohl bys mi prosím napsat na hrdost2@Safe-mail.net ? Rád bych se s tebou poradil ohledně něčeho z oblasti archeologie.

 4. 12.4.2012 13.39

  Napíšu.

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Log Out / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Log Out / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Log Out / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Log Out / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: