Skip to content

Värsås, Švédsko. Středověké kostelní dveře se svastikou a runami

17.6.2012

Na prvním obrázku je starý nákres kostelních dvěří z Värsåsu ve Švédsku. Nákres byl zveřejněn v roce 1917 v Nordisk familjebok. Dveře by měly být přibližně z období okolo roku 1100. Vlevo na dvěřích je vyrytý runový nápis a v dolní části je svastika. Na druhém obrázku je moderní pohled na ty samé dveře.

Zdroj fotografie: kyrkokartan.se

Použitá literatura:

Komentáře: 3 leave one →
 1. 23.6.2012 21.16

  Pro mě je fascinující to spojení symbolu svastiky se symbolem ryby (chobotnice, delfín) – symboly spojené jednoznačně s hyperborejskou tradicí už proto, že rybí avatára byl pvním avatárem po ustanovení zlatého věku Satjavratou. Delfín je atribut hyperborejského Apollona, chobotnice se objevuje už v Mykénách, ale i u našich známých indiánů Kuna z Panamy, kde je také spojena se svastikou a stvořením světa.
  Co je úplně nahoře? Zabití draka?

 2. 23.6.2012 22.19

  Nahoře je asi nějaké to zabití draka – Sigurd? Jinak ty ryby jsou na některých severských břitvách z doby bronzové, vedle těch lodí a potom také na některých hrotech kopí také z doby bronzové. Otázka je, jaký to mělo tehdy význam a jestli se z toho opravdu dá něco konkrétního s jistotou vyvozovat. Nemám to ještě oskenované a nemám ani lepší odkaz, takže zatím jen toto:
  http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/prehistory-denmark-bronze-age-axe-from-fardrup-and-spear-news-photo/122225387

 3. Hlutwig permalink
  24.6.2012 13.33

  V hinduistické tradici má být zobrazován Makara (původně hybrid hada a krokodýla s dvojitým koncem ocasu) v opozici vůči chobotnici. Má to souviset s dvěma krajními polohami roční dráhy Slunce a s analogiemi zodiakálních znaků (publ. v Etudes Traditionnelles, únor 1936; teď jsem to četl poprvé, navíc je to rozkouskované do několika článků)

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Log Out / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Log Out / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Log Out / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Log Out / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: