Skip to content

Muzeum Stralsund, Německo (5)

1.9.2012

Poslední díl fotografického seriálu z německého muzea ve Stralsundu se už jenom krátce věnuje období po roce 1300. Tuto část muzea jsme procházeli spíše v rychlosti, přesto mě zde zaujaly dvě věci. Vyobrazený meč má na čepeli vyryté číslo 1441 a pod ním je vyrytý symbol kolečka o osmi paprscích. Z kolečka vytupuje symbol připomínající runu Algiz. Mělo by se jednat o popravčí meč ze 17. století. Čísla na meči symbolizují tzv. štastné číslo, číslo 4 možná symbolizuje astrologické znamení Jupitera. Číslo 1441 rovněž může ukazovat na pravděpodobně solingenský původ čepele. Na třetí fotografii je keramická nádoba na vodu, zde stojí za povšimnutí symboliky šestiramenného kvítku. Nádoba pochází z konce 16. až začátku 17. století. Fotografie lze opět po naklinknutí trochu zvětšit.

Komentáře: 5 leave one →
 1. Podiven permalink
  4.9.2012 8.08

  To kolečko s „runou“ je ve skutečnosti stylizované popravčí kolo. Meč je katovský. Taková znamení se na ně dělala proto, aby někdo popravčí meč omylem či schválně neužíval či neprodával jako meč „počestný“. Z téhož důvodu ívaly katovské meče i tupou špičku, různé perforace atp.

 2. Daniel Bezděk permalink
  3.12.2012 17.46

  Meč s kolem je skutečně popravčí, datovat lze do století 17. nikoli patnáctého. Číslo 1441( má také obdoby např. 1414) ukazuje na pravděpodobně solingenský původ čepele a představuje tzv. šťastné číslo, které má chránit majitele zbraně a přinášet mu štěstí – nejedná se tedy letopočet. Různými „šťastnými čísly“ a astrologickými symboly se v průběhu 16. a 17. století značily čepele poměrně běžně.

 3. 3.12.2012 18.10

  Díky za informace. Upravil jsem text do neutrální podoby. Na jiných fotkách z muzea mám sice text k tomuto meči, je ale nečitelný, protože se v tomto místě odráží světlo. Nemohu si tedy tyto informace ověřit. Nemáte nějaký odkaz, kde by bylo pojednání o těchto mečích, znacích na nich a těch číslech? Pokud si to ověřím i z nějakého zdroje, můžu to do článku dopsat.

 4. Daniel Bezděk permalink
  3.12.2012 23.39

  Zdravím, něco o značkách pro začátek najdete např. zde: Sečné a bodné zbraně (Eduard Wagner), 1993, česky, Vadim, České Budějovice, 465 stran, ISBN: 8090163203
  Jinak web se mi moc líbí.

 5. 5.12.2012 13.11

  Díky za informace. Ta knížka se dá stáhnout na stránce „Ulož to“, takže jsem se na to ještě včera podíval. Zároveň jsem se tam dozvěděl, že číslo 4 by se mělo vztahovat ke znamení Jupitera. Upravil jsem článek podle těchto nových informací.

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Log Out / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Log Out / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Log Out / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Log Out / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: