Skip to content

Symbol ryby v době bronzové

13.9.2012

Na některých břitvách jsou samostatně stojící obrazy ptáků (Honum, Svarte, Folkestad) a na obou zde nakreslených nožích (obr. a, c) se nacházejí společně s vypodobněními ryb. Ryby jsou kromě toho znázorněny na břitvě pocházející z okolí Brém (obr. f), na břitvě ze Skjellerupu u Aarhusu a na opaskové záponě z Kulsbjergu, na níž je vidět i obraz ptáka.

Samozřejmě je důležité odpovědět na otázku odkud tyto obrazy ryb pronikly do uměleckého řemesla nordické páté periody [přibližně 930 – 730 př. Kr. podle Monteliova členění severské doby bronzové, pozn. překl.]. Ze starší doby bronzové pochází pár rybích symbolů, a sice z první periody z nálezu z Hagy (Gotland) a z druhé periody z Valsømagle (Seeland), v obou případech byly na hrotech kopí. Zde výčet bohužel končí. Podobný ornament pochází ze čtvrté periody z jednoho hrotu kopí ze Skurupu (Skåne), rybě ovšem není podobný. Tyto rané obrazy ryb patrně neměly jiný význam než ladit s elegantním tvarem kopí. Jako předloha pro symboly z mladší doby bronzové v žádném případě nepostačují.

Za výchozí bod musíme opět považovat nálezy z jihu kontinentální Evropy, kde se symboly ryb na bronzech, např. na opaskových sponách, vyskytují ve starší době železné. Musíme ovšem dodat, že tyto italské obrazy ryb nejsou severským natolik blízké, aby je bylo možné považovat za bezprostřední vzory. Vícero typických rysů těchto italských vypodobnění nordickým chybí a naopak (např. ploutve na hlavách). Mnohem výraznější podobnost se severskými rybami vykazují italské postavy ptáků, v nichž lze s jistotou spatřovat předlohu pro nordické rybí symboly. Seveřan oddělil tělo ptáka od jeho nohou a krku. To je důvodem toho, proč severské obrazy ryb a ptáků vykazují stejný tvar ocasní partie. Myšlenka zdobení obrazem ryb přišla z Itálie, přímou předlohou byly ovšem obrazy ptáků. Ptačí i rybí symboly ovšem s jistotou pocházejí původně z Řecka, odkud se dostaly do Itálie s geometrickým stylem.

překlad z německého originálu:

Carl-Axel Althin; Studien zu den bronzezeitlichen Felszeichnungen von Skåne; Textteil I. 1945

vlevo: Haga, Ksp. Salem, Gotland; uprostřed: Valsømagle, Själland, Dánsko, vpravo: Ksp. Skurup, Skåne

a – Svarte, Ksp. Balkåkra, Skåne; b – Karpalund, Ksp. Färlöv, Skåne, c – Folkestad, Ksp. Skee, Bohuslän, d – Tolagården, Ksp. Västerplana, Västergötland; e – Skjellerup Mark, Ksp. Linaa u Aarhusu, Dánsko, f – «okolí Brém»

No comments yet

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Log Out / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Log Out / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Log Out / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Log Out / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: