Skip to content

Setkání s jezdcem

16.9.2012

Jednou jsme projížděli Hesenskem a ve vesnici Kirtorf (okr. Alsfeld) jsme na střeše jedné stáje spatřili keramického jezdce. Protože sedlák byl právě na statku, oslovili jsme jej a vyvinul se z toho přibližně následující rozhovor. „Nechtěl byste nám prodat toho jezdce tam nahoře?“ „Ne, ten není na prodej, ani za stovku tolarů.“ „To je škoda, rádi bychom jednoho měli. Když si jej chcete ponechat, mohl byste nám možná aspoň říci, proč se jej nechcete vzdát.“ „Je to takový starý krám. Můj zeť se tomu směje. Ale víte, kdyby nebyl ten jezdec na střeše, udeřil by do stodoly blesk. Takto šel blesk po střešním štítu rovnou do země.“ „Představuje ten jezdec nějaký druh ochrany proti blesku?“ „Ano, věří tomu tady ještě dost lidí. V okolí Niedercleenu je jich ještě více.“

Máme zde hmatatelný důkaz víry, která se pojí s tímto druhem jezdců na střešních štítech. V roce 1926 jsem již jezdce z Niedercleenu získal. Jeden starý sedlák mi tam řekl, že je ochranou proti ohni. „Když má člověk takovou věc na střeše, neuhodí do ní blesk,“ dodal k tomu.

Tyto indicie nejsou z hlediska zvyků a pověr blíže prozkoumány, zjištěno bylo dosud jen jejich rozšíření. Tito jezdci jsou známi z oblasti severního Harzu (okr. Alsfeld), z okresů Jagst, z okresu Gera, z Dübener Heide a z Löwenbergu ve Slezsku. Do jaké míry souvisejí tito jezdci s těmi, které popsal Fr. Mößinger v čas. Germanien, 1941, s. 409 n. vyžaduje bližší výzkum.

Karl Theodor Weigel

Překlad z německého originálu Begegnung mit einem Reiter. Článek vyšel v časopise Germanien, 1942, 326 – 327.

střešní jezdci (Dachreiter) z Niedercleenu (okr. Alsfeld)

No comments yet

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Log Out / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Log Out / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Log Out / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Log Out / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: