Skip to content

Střešní výzdoba holštýnských statků

4.7.2014

Soubor střešních ozdob v několika oblastech Holštýnska je natolik zvláštní a ucelený, že se již vícekrát objevil názor, že se jedná o vývojově i druhově odlišné formy výzdoby. Náš všeobecný přehled dává ovšem za pravdu spíše tomu, že se jedná o umělecky propracovanější a vyvinutější formy všeobecné střešní výzdoby. Důkladný výzkum všech dostupných druhů střešních ozdob ukazuje na to, že ohledně vzniku a rozvoje těchto pokladů lidové kultury existují určité souvislosti.

První skupina: Der Brant

V Holštýnsku nejrozšířenější a z hlediska oblasti i víceméně pravidelně rozmístěný tvar na vrcholu střešního štítu sestává z přibližně 0,75 – 2 m dlouhého čtyřbokého trámu, který převyšuje o dvě třetiny či polovinu své výšky rovinu střešního hřebenu. Tato forma se nachází pravidelně na obou stranách střechy domu. Tento trám je buď přibitý přímo na střešní palubky (Windbrett) nebo je připevněn v místě, kde se dotýkají střešní krokve, důsledkem čehož pak není vidět konec střešní vzpěry, který je zakrytý palubkami. Tento druh zakončení střešního hřebene šlesvicko-holštýnských domů, který poprvé souborně popsal Menborg, je v literatuře známý pod označením „Brant“. V dialektu se nazývá prostě „Knüppel“ či „Dackpool“ [dialektní výslovnost spisovného Dachpfahl, pozn. překl.]. V oblasti bývalého vévodství Launeburg, v Propstei a ve starém Amt Bordesholmu je „Brant“ připevňován pouze na střechy stodol a na zadní štíty obytné části statku, zatímco na uliční straně střechy přechází v mnohem propracovanější ozdobnou formu.

Snadno opracovatený materiál střešních vzpěr skýtá přirozené celou řadu možností zpracování. Vyřezávané a soustružené střešní vzpěry lze typově rozlišovat. Střešní vzpěra zde zůstává vždy rovná a nikoliv – jako ve Východním Prusku a Westfálsku – spirálovitě stočená. Zdobný efekt obvykle umocňují kulovitá či kruhová zakončení související se zaváděním okapů.

Užívání soustružených střešních vzpěr je výrazem snahy mít „Brant“ vždy tenký a zdobený. Tato křehká dřívka obvykle strádají vlivem povětrnostních podmínek a neodolají silnému větru, z toho důvodu jsou často obměňována a nahrazována železnými, což vedlo k vývoji dalšího zvláštního typu holštýnské střešní výzdoby, tzv. Brantspieße [Spieß = oštěp, hrot, pozn. překl.]

H. A. Herrmann

Překlad z německého originálu Der Firstschmuck holsteinischer Bauernhäuser; článek vyšel v čas. Germanien, Monatshefte für Germanenkunde (vyd. Ahnenerbe Stiftung), 1942, s. 69 – 70.

brant_1

brant_2

Zdobené osazení střešní vzpěry se skleněnou vánoční koulí na vrcholu - výzdoba typická pro vsi na jih od města Huedin v okrese Cluj v Rumunsku, tato fotografie pochází z osady Mărgău (foto: Slavonie)

Zdobené osazení střešní vzpěry s jakousi skleněnou vánoční koulí na vrcholu – výzdoba typická pro vsi v pohoří Mare v okrese Cluj v Rumunsku, tato fotografie pochází z osady Mărgău (foto: Slavonie)

 

No comments yet

Napsat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Log Out / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Log Out / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Log Out / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Log Out / Změnit )

Připojování k %s